Будимпешта 2013 15.11.2012

 

БУДИМПЕШТА

 

  Автобус / 4 дена / 2 ноќевања

 

 

 29.12.2012     СКОПЈЕ-БУДИМПЕШТА
Состанок  на групата пред хотелот "Holiday Inn" во 17.00 часот. Тргнување за Будимпешта во 17.30 часот. Се патува преку Србија со куси попатни паузи. Ноќно возење.

 

30.12.2012      БУДИМПЕШТА

Пристигнување во Будимпешта во утринските часови. Панорамско разгледување на градот со стручен локален водич: Споменикот на Милениумот, Операта, улиците Ваци, Андраши, Ракочи, Парламентот, црквата "Св. Стефан", мостовите на Дунав, Будим, Цитаделата, Кралската палата, црквата "Св. Матејас", Рибарската тврдина... Сместување во хотел.Вечерта факултативно крстарење со брод по Дунав или вечера во национален ресторан Чарда. Ноќевање.

 

31.01.2012      БУДИМПЕШТА - СЕНТ АНДРЕА

Појадок.Посета на шопинг центар.Потоа посета на живописното гратче Сент Андреа, во близината на Будимпешта, во кое се негуваат старата архитектура и народни ракотворби, богато со голем  број винотеки,рибни ресторани, музеи, галерии и цркви.Слободно време за индивудуални прошетки, прошетка низ центарот на градот по познатата улица Ваци. Вечерта, факултативно дочек на Нова Година  во национален ресторан - традиционална унгарска Чарда, со фолклорна и музичка програма и специјалитети  од унгарската кујна или дочек на плоштад.Ноќевање.

 

01.01.2013      БУДИМПЕШТА  - СКОПЈЕ

 Појадок Слободно време до поаѓање за Скопје во пладневните часови. Се патува преку Србија, со куси попатни паузи. Ноќно возење. Пристигнување во Скопје во доцните вечерни часови.

 

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ: 7.400,00

 

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО:
-       Превоз со модерен туристички автобус на наведената релација
-       Сместување во Будимпешта во хотел СЕНИ 3*** на база 2 ноќевања со појадок
-       Разгледување на Будимпешта со стручен локален водич
-       Посета на Сент Андреа
-       Организација на аранжманот и придружник на патувањето

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО:
-      Новогодишна вечера во Чарда 60 евра
-       вечера во Чарда на 30.12.2012 30 евра
-       Крстарење со брод по Дунав 15 евра
-       Влезници за музеите и културно - историските споменици
-       Патничко - здравствено осигурување 200 денари

НАПОМЕНИ:
-       За реализација на аранжманот е потребен минимум од 40 патници
-       За овој аранжман важат Општите услови за патување на СКТM

        Цените се дадени во евра, уплата се врши исклучиво во денарска противвредност: 1еур = 62,00 мкд

Галерија
ПРЕБАРАЈ ПОНУДИ
Срцето на Краков, дворецот Wawel, катедралата Св.Станислав и Вацлави и кралевскиот дворец од XIV век. Пешачкиот дел опфаќа разглед на главниот плоштад и еден од најголемите средновековни плоштади во Европа, каде се наоѓаат споменикот на Адам Мицкјевиќ познат полски поет, готската црква Св. Марија, Флоријанкса улица, Еврејскиот дел Казимерц...
Будимпешта, убавица на Дунав - споменикот на Милениумот, операта, улиците Ваци, Андраши, Ракочи, парламентот, црквата Св. Стефан, мостовите на Дунав, Будим, Цитаделата, Кралската палата...
Истанбул, приказна од Ориентот - Аксарај, Бејазитовата џамија, Универзитетот, Лалели Џамијата, Римскиот Аквадукт, Златен Рог, Хотелот Пера Палас (каде Агата Кристи го напишала светски познатиот роман Ориент Експрес), плоштадот Таксим, Бешикташ стадионот, Галата кула, Египетскиот пазар, Јени џамија, Рустем Пашина Џамија, Патријаршијата, Фатих џамија...
Понуди на вашиот Е-Маил
Контакт

Улица."27 Март" бр.3
1000 Скопје Македонија

тел/факс: +389 02 / 3132312
тел: +389 02 / 3109448

e-mail:
[email protected]
[email protected]

Има моментално присутни.